Festiwal góry Literatury – edycja 2021

Festiwal Góry Literatury
16-24 lipca 2021

Nowa Ruda, Radków, Świdnica, Zamek Sarny, Sokołowsko, Zamek Książ, Wzgórza Włodzickie

Nowa Ruda to niewielkie, niegdyś górnicze miasto, pełne nieodkrytych tajemnic, leżące u podnóża Gór Sowich. Otoczone zewsząd malarskimi plenerami jest idealnym miejscem dla artystów szukających inspiracji. To zakątek Polski, tuż przy granicy z Czechami, w którym można odpocząć od rozpędzonego świata, wsłuchać się w naturę i wciąż obecną tam historię. To w tej magicznej „krainie na końcu świata” kilka dekad temu zakochała się Olga Tokarczuk. We wsi położonej w północnej części Wzgórz Włodzickich pisarka odnalazła swoje miejsce na świecie. Tym samym Nowa Ruda i jej okolice stały się oczywistym tłem do powieści i opowiadań Tokarczuk, a od 2015 roku także miejscem, gdzie odbywa się jeden z najciekawszych letnich festiwali – Festiwal Góry Literatury. Przez kilka lipcowych dni goście zapraszani są do udziału w rozmowach, debatach, seminariach i warsztatach. Dodatkowo w ciągu dnia gospodarze zabiorą Państwa na piesze i rowerowe wycieczki, a wieczory umilą koncertami największych gwiazd i pokazami filmów najwybitniejszych twórców. Festiwal Góry Literatury to nie tylko spotkanie z literaturą, to także historia, muzyka, film, teatr, sztuki wizualne, architektura i wszechogarniająca przyroda.

Między 16 a 24 lipca zapraszamy po raz siódmy w okolice Nowej Rudy. W sobotę 18 lipca gościć będziemy noblistkę Swiatłanę Aleksijewicz. Przez kolejne dni będziemy toczyć debaty na najbardziej ważkie tematy współczesności: „Kobiety objaśnią wam świat”, „Białoruś w ogniu”, „Co należy dziś wiedzieć o ekologii?”. Zanurzając się w historii, postaramy się udowodnić, że „Surrealizm uratuje świat”, a niedawno wydane książki o pańszczyźnie mówią sporo o teraźniejszości. Przedpołudniami proponujemy udział w seminariach prowadzonych przez profesor Magdalenę Środę i Edwina Bendyka, a także w autorskich warsztatach filmowych Jagody Szelc. W programie nigdy nie brakuje spotkań z poetami i poetkami, które prowadzi Karol Maliszewski, wybitny krytyk i poeta, nasz noworudzki kolega. Do tradycji festiwalu należy także spotkanie z tłumaczami książek Olgi Tokarczuk. W ramach przybliżania historii Dolnego Śląska i okolic Nowej Rudy proponujemy w tym roku spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie”, spacer po filii obozu Gross Rosen z Markiem Cybulskim oraz rozmowę o noworudzkich legendach spisanych w książce „Czarownica nad Włodzicą”.

Festiwal Góry Literatury to również spotkania z kinem. Od trzech lat festiwal współpracuje z Dolnośląskim Centrum Filmowym, współorganizatorem pasma filmowego festiwalu, na które składają się pokazy filmowe, rozmowy z twórcami, warsztaty prowadzone przez filmowców. Pokazy odbywają się w kinie MOK w Nowej Rudzie oraz w kinie Apollo w Wałbrzychu należącym do sieci Dolnośląskiego Centrum Filmowego i cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów. Bohaterką tegorocznej edycji festiwalu jest Agnieszka Holland.

W programie znalazł się także jubileusz dwudziestolecia twórczości Julii Fiedorczuk, rozmowa z Andrzejem Stasiukiem i wycieczka rowerowa z Filipem Springerem. 24 lipca festiwal zamknie bułgarski pisarz, laureat Nagrody Angelus Georgi Gospodinow.

Do zobaczenia w Nowej Rudze!
Beata Kłossowska-Tyszka – dyrektor wykonawcza


Organizator: Fundacja Olgi Tokarczuk

Partnerzy: Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Miasto Radków, Miasto Wałbrzych, Miasto Wrocław, Powiat Kłodzki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Świdnica Miasto, Warszawa miejsce Spotkań, Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, Wrocławski Dom Literatury, Staromiejski Dom Kultury, Przedstawicielstwo Lokalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Kolegium Europy Wschodniej, Dolnośląskie Centrum Filmowe

Partnerzy wspierający: Insitu, Jaga Hupało, ASP Wrocław, Fundacja Ewy Naworol, Andrzejówka, Bekalarium, BWA Sokołowsko, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Wydawnictwo Literackie, Format, Wydawnictwo Słowne, EMG, gyyethy, BOOKbus, Dwór Górny, Zamek Sarny, Restauracja Ibiza, Centrum Turystyczno-Sportowe, Kokot, Kuźniar Media, Koalicja Letnich Festiwali Literackich, SYSŁO ART #thinkdada

Sponsorzy: Zpas, Winsan, Lindner, Merida, BNP Paribas, Archicom, Tenczynek, Ewa i Krzysztof Folta

więcej: https://www.facebook.com/festiwalgoryliteratury