Nagroda Kulturalna Śląska

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Festiwal Góry Literatury został laureatem Nagrody Kulturalnej Śląska za rok 2021, a ceremonia jej uroczystego wręczenia odbyła się w minioną sobotę w Operze Wrocławskiej. Nagroda ta już od wielu lat przyznawana jest wspólnie przez Kraj Związkowy Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego osobom i instytucjom, których działania i dzieła związane są ze Śląskiem, pielęgnowaniem śląskiego dziedzictwa kulturowego i aktywną twórczością w zakresie szeroko pojętej kultury i nauki.

Szczególny, międzynarodowy charakter Nagrody Kulturalnej Śląska sprawił, że już dawno stała się ona mocnym impulsem dla polsko–niemieckiego dialogu, dla przekraczania granic i znoszenia uprzedzeń na rzecz pojednania i współpracy.

W tym kontekście bardzo nas cieszy uhonorowanie tym międzynarodowym laurem, gdyż dostrzega on transgraniczny, europejski charakter Festiwalu Góry Literatury. Dziękujemy więc gospodarzowi sobotniej ceremonii Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego, Cezaremu Przybylskiemu oraz całemu jury Nagrody Kulturalnej Śląska pod przewodnictwem Borisa Pistoriusa, Ministra Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolnej Saksonii.

Góry Literatury w czasie siedmioletniej aktywności były i są wspierane przez wielu wspaniałych partnerów i sponsorów, których wciąż przybywa, także z zagranicy. Cieszy nas współpraca z Wolnym Państwem Saksonia, w szczególności z mieszczącym się we Wrocławiu Biurem Łącznikowym Wolnego Państwa Saksonia, a także współpraca z Komisją Europejską i głęboko wierzymy, że będzie ona kontynuowana w kolejnych latach.

W nasz Festiwal od samego początku mocno zaangażowane finansowo są lokalne samorządy. Dlatego ta nagroda jest nagrodą nie tylko dla Festiwalu Góry Literatury, ale również dla miasta i gminy Nowa Ruda, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz dla Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy i Radkowa, a także Warszawy – miast, instytucji i kierujących nimi osób, które umożliwiły nam zwiększenie zasięgu Festiwalu. Dlatego dziękujemy: Burmistrzowi Nowej Rudy, Tomaszowi Jackowi Kilińskiemu, wójcinie Gminy Nowa Ruda, Adriannie Mierzejewskiej, dyrektorce Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Gabrieli Buczek, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, Wojciechowi Kołodziejowi. Dziękujemy również Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego, Cezaremu Przybylskiemu, a także prezydentom miast: Prezydentowi Wrocławia, Jackowi Sutrykowi, Prezydentowi Warszawy, Rafałowi Trzaskowskiemu, Prezydentowi Wałbrzycha, Romanowi Szełemejowi, Prezydentce Świdnicy, Beacie Moskal-Słaniewskiej, Burmistrzowi Radkowa, Janowi Karolowi Bednarczykowi.

Nagroda Kulturalna Śląska jest dla nas potwierdzeniem wartości Gór Literatury, tworzonych przez wspaniałe osoby zasilające Festiwal swoją kreatywnością i inteligencją. Jeszcze raz dziękujemy za uznanie o wymiarze międzynarodowym!